Chat, Türkçesiyle “Hasbihâl” demeına gelmektedir. İnternetin bilgiye erişim konusunda sergilediği performanstan sonra internetin yalnızca olgun aktarımı bâtınin değil, aynı zamanda sefa bâtınin de kullanılabileceği de düşünüldü. Bunun sonucunda da internet üzerinden insanların bir protez ad kullanarak (nickname) dostça edip eğlenebileceği hem internet siteleri hem de çeşitli programlar meydana getirildi. Chat, internet üzerinde hiç tanımadığınız gelişigüzel biriyle örgülabildiği gibi antrparantez tanıdığınız kişilerle de özel programlar veya web siteleri tarafından örgülabilir.

Chat Siteleri
Chat siteleri tanıdığınız veya tanımadığınız kişilerle internet üzerinden tanıdıkma ve dostça etme üzere kurulmuş internet siteleridir. Bu internet siteleri çoğunlukla programlama dilleri kullanılarak veya hazır scriptlerden yararlanılarak meydana getirilir. Temelı chat sitelerine giriş etkili olmak bâtınin yalnızca nickname (protez isim) sermek yerinde olurken birtakımlarındaysa sohbete temellamadan önce kesinlikle üye olması gerekliliği bulunabilir. Bir zamanlar bütün internet kullanıcıları arasında popüler olan Mynet ve ZurnaNet gibi siteler chat sitelerine temellıca örnek olarak verilebilir.

Chat Programları
Chat programları karşınızdaki internet kullanıcılarıyla program antrakt simaünü kullanarak yalnızca kırlı, kırlı ve görüntülü, sesli ve görüntülü gibi tercihe bağlamlı olarak dostça etmenize yardımcı olan mukayyetmlardır. Chat programlarının şimdiye denli kullanılmış en popüler olanı kısaca süre önce Windows aracılığıyla sonlandırılan MSN Messenger isminde anlık mesajlaşma mukayyetmıdır. Bir gayrı popüler chat program olan ve internetin efsane mukayyetmlarından kabul edilen Mirc ise hala kullanılmaktadır.

zurna sohbet
zurna sohbet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir